Śmietka kapuściana w uprawach kapustnych

Śmietka kapuściana stanowi dominujący i zarazem najbardziej niebezpieczny gatunek szkodnika w uprawach kapustnych. W przypadku braku właściwej ochrony roślin, larwy śmietki kapuścianej mogą doprowadzić do strat w plonie przekraczających nawet 80 proc. Zwalczanie śmietki w uprawach kapustnych nie jest zadaniem łatwym. Zbyt późno przeprowadzone zabiegi nie przynoszą zadowalających rezultatów. Na co należy zwrócić uwagę, aby skutecznie przeprowadzić oprysk?

Dlaczego zwalczanie śmietki kapuścianej bywa nieskuteczne?

Zwalczanie śmietki kapuścianej w uprawach kapustnych niekiedy przysparza plantatorom wielu trudności. Żerowanie larw śmietki kapuścianej bywa trudne do zaobserwowania, a jedynymi sygnałami świadczącymi o porażeniu roślin mogą być zahamowanie ich wzrostu oraz więdnięcie. Dodatkowo takie symptomy można łatwo pomylić ze szkodami wyrządzanymi przez szkodniki glebowe.

Badania wykazują, że jedną z głównych przyczyn nieskutecznej ochrony roślin przed śmietką kapuścianą są nieterminowo przeprowadzone zabiegi ochronne. Dlatego niezwykle ważne jest, aby prawidłowo prowadzić monitoring pojawu śmietki kapuścianej w uprawach oraz działania prewencyjne.

Śmietka kapuściana w uprawach kapustnych – monitoring upraw

Podstawowym narzędziem monitoringu nalotu śmietki kapuścianej na plantacje upraw kapustnych są pułapki zapachowe. Należy ustawiać je w miejscach zacisznych, na końcach pól, nad roślinami. W uprawach odmian wczesnych warzyw pułapki zapachowe ustawia się od początku kwietnia do maja. Natomiast w uprawach późnych od połowy lipca do września.

Należy pamiętać, aby pułapki regularnie uzupełniać świeżym atraktantem oraz wodą z detergentem, który uniemożliwi ucieczkę odłowionym owadom z pojemnika.

Próg zagrożenia śmietki kapuścianej w uprawach kapustnych

Próg zagrożenia dla śmietki kapuścianej w uprawach kapustnych zostaje przekroczony gdy:

  • zostaną odłowione co najmniej 2 muchówki dziennie przez kolejne dwa dni;
  • stwierdzi się ponad 10 jaj śmietki na 10 kolejno zlustrowanych roślinach

Śmietka kapuściana w uprawach kapustnych – zwalczanie

Ze względu na ocieplenie klimatu i rosnącą presję ze strony śmietki kapuścianej w uprawach kapustnych niezbędne jest połączenie działań prewencyjnych oraz preparatów chemicznych. Przy czym środki owadobójcze należy stosować w sposób racjonalny, zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin.

Działania prewencyjne w zwalczaniu śmietki kapuścianej w kapustnych

  • Zachowanie płodozmianu – nie jest wskazana uprawa roślin z rodziny kapustnych tuż po sobie
  • Izolacja przestrzenna – plantacja powinna być izolowana od upraw innych kapustnych oraz np. lucerny, gdyż dorosłe owady śmietki kapuścianej odżywiają się jej nektarem
  • Zwalczanie chwastówchwasty nie tylko konkurują z roślinami uprawnymi o zasoby, ale również mogą stanowić rośliny żywicielskie dla szkodników
  • Uprawa gleby – zabiegi agrotechniczne, takie jak bronowanie, obsypywanie oraz orka wiosenna i zimowa przyczyniają się do ograniczenia liczebności szkodników poprzez usuwanie z gleby ich poczwarek

Zwalczanie śmietki kapuścianej

W celu skutecznego zwalczania larw śmietki kapuścianej w uprawach kapustnych zaleca się stosowanie insektycydów zawierających cyjanotraniliprol, takich jak Benevia®< SPRAWDŹ i Verimark®< SPRAWDŹ. Ze względu na wysoką skuteczność oba preparaty cieszą się bardzo dużą popularnością wśród plantatorów. Dzięki zawartości cyjanotraniliprolu w formie opatentowanej substancji Cyazypyr®, preparaty zapewniają głęboką penetrację środka w roślinach i ich skuteczną ochronę już od najwcześniejszych faz rozwojowych.

Polecamy także: