Międzyplony – ważne aspekty upraw międzyplonowych

Międzyplony stanowią ważny element zrównoważonego rolnictwa. Dzięki wsparciu finansowemu, pochodzącemu z Planu Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-27, coraz więcej rolników decyduje się na włączenie tej praktyki do swojego gospodarstwa. Ma to pozytywny wpływ na glebę, środowisko i efektywność produkcji. Jakie są najważniejsze aspekty upraw międzyplonowych?

Korzyści z upraw międzyplonowych 

Jedną z największych korzyści z uprawy międzyplonów jest zwiększenie żyzności gleby. Międzyplony wzbogacają glebę w materię organiczną, poprawiając przy tym jej strukturę i zdolności retencyjne. Dodatkowo, międzyplony chronią glebę przed erozją oraz pełnią funkcję fitosanitarną. Zastosowanie upraw międzyplonowych umożliwia ograniczenie użycia środków ochrony roślin oraz nawozów sztucznych w produkcji rolniczej.

Ekoschematy, a międzyplony

Ekoschemat „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” umożliwia uzyskanie dodatkowych środków finansowych za realizację praktyki „Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe” polegającej na siewie międzyplonów ozimych lub utrzymaniu wsiewek śródplonowych w określonym terminie. Za realizację tej praktyki przewidziano przyznanie maksymalnie 5 punktów, co odpowiada płatności przekraczającej 500 zł/ha.

Do kiedy należy utrzymywać międzyplony na polu, aby otrzymać dopłatę?

Punkty przyznawane są za:

  • uprawę międzyplonów ozimych wysianych w terminie od 1 lipca do 1 października. A następnie utrzymywanych co najmniej do 15 lutego następnego roku;
  • wsiewki śródplonowe utrzymywane do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub co najmniej przez 8 tygodni po zbiorze uprawy głównej.

Dozwolone jest mulczowanie międzyplonu ozimego, jednak dopiero po 15 listopada.

Z jakich gatunków roślin powinny składać się międzyplony?

W ramach tej praktyki międzyplon ozimy powinien składać się z mieszanki przynajmniej dwóch gatunków roślin należących do zbóż, roślin oleistych, pastewnych, bobowatych drobno- i grubonasiennych lub miododajnych.

Niedopuszczone w międzyplonach są mieszanki składające się wyłącznie z gatunków zbóż. Zboża, które można uprawiać w ramach międzyplonów, to m.in. pszenica ozima i żyto ozime. Z roślin oleistych rzepak i rzepik ozimy. Pastewnych, życice i rajgras wyniosły. Zaś bobowatych koniczynę krwistoczerwoną oraz wykę kosmatą.

Międzyplony ozime, a środki ochrony roślin

Na obszarach gdzie realizowana jest praktyka „Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe” istnieją istotne obostrzenia dotyczące stosowania środków ochrony roślin. W międzyplonach ozimych stosowanie ŚOR niedozwolone jest od ich wysiewu do co najmniej 15 lutego. Natomiast w siewkach śródplonowych przez cały okres ich utrzymania.

Polecamy także: