Krzewienie kukurydzy – jak podejść do tego zjawiska?
Krzewienie kukurydzy jest tematem, który wzbudza duże zainteresowanie wśród producentów. Jest jednak dla nich zjawiskiem niepożądanym, ponieważ prowadzi do osłabienia pędu głównego oraz może negatywnie wpływać na wielkość plonów. Jakie są przyczyny tego procesu? Czy istnieją sposoby na jego kontrolowanie? Zapraszamy do lektury.
Ile łodyg i kolb powinna mieć kukurydza?
Kukurydza jest rośliną, która ma tendencję do tworzenia pędów bocznych. Jednak w uprawie pożądane jest, aby wytwarzała jeden zdrowy pęd główny oraz jedną dobrze wykształconą, zaziarnioną kolbę. Pędy boczne kukurydzy lub dodatkowe kolby mogą negatywnie wpływać na wielkość plonu.
Krzewienie kukurydzy – przyczyny
Krzewienie kukurydzy jest często skomplikowanym procesem wywołanym przez różnorodne czynniki, w tym stresowe. Często zdarza się, że odpowiedzialność za ten proces można przypisać nie tylko jednemu czynnikowi, ale również kombinacji kilku z nich. W ich efekcie kukurydza wytwarza pędy boczne, tzw. pasierby, z najniżej położonych węzłów podziemnych.
Czynniki wpływające na wytwarzanie pędów bocznych kukurydzy
- Uszkodzenie i zniszczenie stożka wzrostu kukurydzy wskutek działania przymrozków oraz żerowania szkodników, w tym larw ploniarki zbożówki
- Uszkodzenia mechaniczne powstałe podczas wykonywania na plantacji zabiegów agrotechnicznych
- Predyspozycje odmianowe
- Zbyt niska obsada roślin
- Przenawożenie roślin azotem
Czy krzewienie kukurydzy wpływa na wielkość plonu?
Pojawienie się dodatkowych odrostów prowadzi do osłabienia pędu głównego oraz może niekorzystnie wpłynąć na wielkość plonu ziarna. Jeśli na pędach bocznych kukurydzy wykształcą się kolby, roślina może zużyć znaczną część swojej energii na ich rozwój, kosztem plonu głównego.
Ryzyko powstania kolb jest większe na odrostach, które pojawiają się na roślinach we wczesnym okresie wzrostu niż na tych, które pojawiają się później.
Zapobieganie krzewieniu się kukurydzy
Chociaż niektóre czynniki wpływające na krzewienie kukurydzy są nieuniknione, rolnicy mogą zastosować różne strategie, w celu ograniczenia tego zjawiska na swoich polach.
Wybór odpowiednich odmian kukurydzy ziarnowej, właściwa praktyka agrotechniczna oraz prawidłowe nawożenie to kluczowe elementy, które mogą pomóc w zapobieganiu krzewieniu się tej rośliny. Dzięki tym działaniom producenci mogą ograniczać ryzyko spadku plonowania związanego z nadmiernym krzewieniem.