Flufenacet wycofanie substancji. Co dalej?
Wycofanie substancji flufenacet przez Komisję Europejską wywołało wiele dyskusji w środowisku rolniczym. Przez lata plantatorzy chętnie stosowali flufenacet w ochronie herbicydowej zbóż. W obliczu tej zmiany, rolnicy stają przed pytaniem o alternatywne rozwiązania w walce z chwastami. Jakie są możliwości?
Flufenacet – zastosowanie
Flufenacet jest popularną substancją czynną z grupy oksyacetamidów stosowaną w ochronie herbicydowej głównie zbóż ozimych. Wykazuje działanie systemiczne. Po przedostaniu się do rośliny blokuje biosyntezę długołańcuchowych kwasów tłuszczowych hamując wzrost i rozwój chwastów.
Chwasty wrażliwe na flufenacet, to m.in.: przytulia czepna, miotła zbożowa, wiechlina roczna, chwastnica jednostronna, palusznik krwawy, wyczyniec polny, stokłosa bezostna, włośnica zielona, fiołek polny, proso zwyczajne, wyczyniec polny, życica trwała.
Flufenacet – kiedy nastąpi całkowite wycofanie substancji?
Wycofanie substancji flufenacet przez Komisję Europejską było rezultatem szczegółowych analiz Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA). Badania wykazały, że metabolity flufenacetu mogą powodować negatywny wpływ na zdrowie publiczne oraz środowisko wodne. W świetle obowiązujących przepisów takie wyniki badań nie mogły pozostać bez reakcji.
W konsekwencji większość państw członkowskich UE poparła decyzję o nieodnowieniu zezwolenia na stosowanie tej substancji. Decyzja o wycofaniu flufenacetu zostanie opublikowana najprawdopodobniej w maju 2025. Przy czym okres 18-miesięcznej karencji rozpocznie się w lipcu 2025. Flufenacet będzie można zatem używać jeszcze przez najbliższe dwa sezony.
Flufenacet wycofanie substancji – czy są jakieś alternatywy?
Przez lata polscy rolnicy cenili flufenacet za wysoką skuteczność w ochronie herbicydowej. W związku z jego wycofaniem, warto przyjrzeć się dostępnym na rynku alternatywnym substancjom czynnym, które również efektywnie zwalczają zarówno chwasty jedno-, jak i dwuliścienne. Często występują one w mieszaninach, co może zapewniać jeszcze lepsze rezultaty w eliminacji niepożądanych roślin w uprawie zbóż.
Co zamiast flufenacetu?
- Fenoksaprop-P – jest to substancja z grupy arylofenoksy kwasów. Stosowany nalistnie, działa systemicznie w roślinie, przemieszczając się do stożków wzrostu pędów i korzeni, co prowadzi do zahamowania wzrostu i rozwoju wrażliwych chwastów. Dostępny jest między innymi w preparacie Foxtrot® 069 EW SPRAWDŹ
- Tribenuron metylowy – związek z grupy pochodnych sulfonylomocznika o działaniu systemicznym. Pobierany jest głównie przez liście, a częściowo przez korzenie. Szybko przemieszcza się w roślinie, powodując zahamowanie jej wzrostu i rozwoju. Można go znaleźć w preparacie Granstar® SX® 50 SG SPRAWDŹ oraz Granstar® Ultra SX® 50 SG SPRAWDŹ
- Fluroksypyr – związek z grupy pochodnych kwasu pirydynokarboksylowego, który zaburza gospodarkę hormonalną roślin. Jest pobierany przez liście chwastów, a następnie transportowany do ich korzeni. Wrażliwe chwasty w ciągu kilku godzin po zabiegu zaczynają się zwijać i skręcać. Fluroksypyr jest dostępny w mieszaninie z tribenuronem metylowym w preparacie Sentrallas® LQM® SPRAWDŹ
Dla uzyskania najlepszych możliwych rezultatów w ochronie zbóż przed chwastami jedno- i dwuliściennymi zespół FMC Agro opracował pakiet handlowy Sentrallas® LQM® Pro SPRAWDŹ. Pakiet składa się z trzech preparatów Sentrallas® LQM®, Granstar® SX® 50 SG oraz Foxtrot® 069 EW i stanowi kompletne oraz niezwykle skuteczne rozwiązanie w zwalczaniu szerokiego spektrum chwastów. Dodatkowo, zastosowanie kilku substancji czynnych w tym pakiecie pomaga zapobiegać rozwojowi odporności chwastów.