Desmedifam wycofany, co dalej z ochroną buraka cukrowego?
Desmedifam przez lata był popularną substancją czynną stosowaną w ochronie plantacji buraka cukrowego. Jednak rok 2021 przyniósł dużo zmian. Wszystko w myśl Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/1100 z 27 czerwca 2019 r. w sprawie nieodnowienia zatwierdzenia substancji czynnej desmedifam. Dlaczego desmedifam został wycofany i jakie alternatywy pozostały dla plantatorów? Przeczytaj w artykule poniżej.
Desmedifam – charakterystyka
Desmedifam jest związkiem z grupy fenylokarbaminianów. Jego działanie polega na zakłóceniu procesu fotosyntezy, prowadząc do stopniowej nekrozy blaszek liściowych. Na rynku był dostępny przez przeszło pół wieku. Przeznaczony do nalistnego zwalczania chwastów dwuliściennych w uprawach buraka. Zwalczał m.in. chwasty takie jak: komosa biała, szarłat szorstki, gwiazdnica pospolita, gorczycy polna, jasnota purpurowa, tobołki polne czy żółtlica drobnokwiatowa.
Desmedifam wycofany z uprawy buraka
W myśl rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/1100 z 27 czerwca 2019 r. w sprawie nieodnowienia zatwierdzenia substancji czynnej desmedifam, sprzedaż produktów zawierających tą substancję czynną była możliwa jedynie do stycznia 2020 roku. Z kolei zakupione preparaty mogły zostać ostatni raz użyte do przeprowadzenia oprysków do lipca 2020 roku. Zgodnie z informacjami zawartymi w Rozporządzeniu Komisja sformułowała szereg zastrzeżeń dotyczących szkodliwości desmedifamu. Stosowanie preparatów zawierających tę substancję narażało konsumentów oraz zwierzęta gospodarskie na pozostałości zawierające wolną lub skoniugowaną anilinę oraz 4-aminofenol, będących mutagenami o działaniu rakotwórczym.
Co dalej z ochroną buraka?
Do zwalczania chwastów w buraku cukrowym można stosować preparaty zawierające m.in. substancję lenacyl, jak np. Venzar® 80 WP<<< Sprawdź! oraz Venzar® 500 SC <<< Sprawdź!