Chwościk buraka. Czy można go spotkać na Twoim polu?
Chwościk buraka (Cercospora beticola) jest chorobą pochodzenia grzybowego występującą jedynie u buraka. Atakuje rośliny gdy jest ciepło i wilgotno. Objawy choroby, w postaci jasnych plam otoczonych brunatną obwódką, pojawiają się w lipcu na plantacjach tej rośliny. Choroba ta stanowi realne zagrożenie dla upraw buraka cukrowego. Sprawdź jak sobie z nią skutecznie radzić.
Chwościk buraka lubi ciepło
Wegetacji grzybów powodujących chwościka buraka Cercospora beticola sprzyja występowanie wysokich temperatur, za dnia oscylujących w granicach 25-30°, zaś w nocy powyżej 15° oraz wysokiej wilgotności powietrza.
Charakterystyczne objawy choroby
Chwościk buraka jest powszechną chorobą buraka cukrowego na całym świecie. Pierwsze jego objawy pojawiają się na starszych liściach buraka zazwyczaj w lipcu. Z czasem porażone zostają również młodsze liście. Początkowo objawy chwościka mają postać niewielkich jasnych plam otoczonych brunatną obwódką, których liczba w miarę rozwoju choroby się zwiększa. Następnie zaczynają zamierać liście. Z czasem burak cukrowy może odbudować aparat wegetatywny, jednakże dzieje się to kosztem redukcji masy korzenia, a co za tym idzie jakością i ilością plonu. Straty gospodarcze spowodowane tą chorobą mogą sięgać nawet 50% plonu korzeni. Obniżeniu ulega również zawartość cukru, dochodząca do 2%.
Chwościk buraka – jak mu zapobiegać?
Zapobieganie występowaniu choroby powinno być oparte o zasady prawidłowej agrotechniki, do których należą:
- Dokładna uprawa pożniwna – grzyby powodujące chwościka zimują na resztkach pożniwnych buraków, uprawianych w poprzednim sezonie, w glebie
- Prawidłowy płodozmian – zgodnie z zasadami prawidłowego płodozmianu burak cukrowy powinien być uprawiany na tym samym polu raz na cztery lata
- Wybór do uprawy odmian odpornych na chorobę
Zwalczanie chwościka
Zdaniem ekspertów, przypadku gdy chwościk buraka wystąpi wcześnie, a jej objawy są widoczne na około 5% roślin na plantacji oprysk fungicydowy należy wykonać już w momencie zaobserwowania objawów choroby, np. preparatem Rubric® 125 SC (dowiedz się więcej na temat środka). Natomiast jeżeli choroba pojawi się w pierwszej połowie sierpnia zabieg należy wykonać gdy zainfekowane zostanie ok. 15% roślin na plantacji, zaś na przełomie sierpnia i września 40%.