W jakich temperaturach jesienne zabiegi herbicydowe?

Jesienne zabiegi herbicydowe stanowią nieodzowny element przygotowywania zbóż do nadchodzącej zimy. Panujące jesienią temperatury odgrywają kluczową rolę w efektywności walki z chwastami. W jakich zakresach temperatur herbicydy przeznaczone do odchwaszczania ozimin wykazują najskuteczniejsze działanie? 

W jakich temperaturach jesienne zabiegi herbicydowe?

Czym wykonywać jesienne zabiegi herbicydowe?

Zboża ozime wykazują największą wrażliwość na zachwaszczenie w początkowych fazach rozwoju. Aby jesienne zabiegi herbicydowe okazały się skuteczne, należy zwrócić odpowiednią uwagę na dobór właściwego preparatu. Przy wyborze środka do ochrony zbóż ozimych przed chwastami trzeba wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • obsadę gatunkową chwastów
  • odporność roślin na poszczególne substancje czynne
  • zakres temperatur, w jakich można dokonywać aplikacji.

Poniżej charakterystyka najpopularniejszych substancji czynnych wykorzystywanych w jesiennych zabiegach herbicydowych.

Chlorotoluron i beflubutamid 

Chlorotoluron charakteryzuje się najniższą temperaturą stosowania, tj. mieszczącą się w zakresie od 0 do 15°C. Maksymalna temperatura stosowania środków z tą substancją czynną wynosi 20°C. Jednak zanim zdecydujemy się na wykorzystanie chlorotoluronu, konieczne jest zweryfikowanie, czy dana odmiana uprawianej pszenicy, jest odporna na jego działanie. W przeciwnym razie istnieje ryzyko wystąpienia poparzenia herbicydowego.

Beflubutamid jest związkiem z grupy amidów, wykorzystywanym w preparacie BeFlex® 500 SC >>> SPRAWDŹ!. Preparat może być stosowany w szerokim zakresie temperatury otoczenia, bo od 0 do 25°C. Jednak jego optymalna efektywność jest w przedziale od 5 do 10°C. Zaleca się stosowanie  BeFlex® 500 SC w uprawie zbóż ozimych od fazy szpilkowania, kiedy pierwszy liść wydobywa się z pochwy liściowej, aż do fazy widocznego pięciu rozkrzewień rośliny uprawnej (BBCH 10-25).

Flufenacet i diflufenikan, niezawodny duet na jesienne zabiegi herbicydowe

Flufenacet należy do związków z grupy oksyacetamidów, podczas gdy diflufenikan jest związkiem z grupy fenoksynikotynoanilidów. Obie te substancje wykorzystywane są w preparacie Battle® Delta 600 SC >>>  SPRAWDŹ!, który cechuje się aktywnością w temperaturze około 6°C i może być aplikowany na zboża ozime już od fazy BBCH 10.

Battle® Delta 600 SC zapewnia długotrwałą ochronę ozimin, nawet do 8 tygodni po zastosowaniu środka. Najlepszy efekt chwastobójczy uzyskuje się stosując preparat na aktywnie rosnące chwasty we wczesnych fazach rozwojowych.

 

Polecamy także: