Śmietka kapuściana – zwalczanie

Najbardziej niebezpiecznym szkodnikiem w uprawach roślin kapustnych i rzepaku jest śmietka kapuściana. Zwalczanie śmietki kapuścianej rozciągnięte jest w czasie, a jego skuteczność zależy od kilku czynników. M.in. terminu podjęcia działań ochronnych, a także prowadzonych wcześniej działań profilaktycznych. Śmietka kapuściana – zwalczanie, o czym warto pamiętać?

Szkody powodowane przez śmietkę kapuścianą w uprawach

Szkodny w uprawach warzyw oraz rzepaku wyrządzają wyłącznie larwy śmietki kapuścianej. Początkowo objadają mniejsze korzenie, po czym wgryzają się do korzenia głównego i szyjki korzeniowej. Dodatkowo, w przypadku takich warzyw jak kalafior i brokuł larwy śmietki kapuścianej drążą tunele wewnątrz róż, a u kapusty w dolnych liściach.

Porażone przez śmietkę kapuściana rośliny można łatwo wyciągnąć z ziemi. Uszkodzenie korzeni powoduje wyhamowanie wzrostu roślin oraz ich wyleganie. W okresach deficytów wody rośliny żółkną i zamierają. Uszkodzony jesienią rzepak słabo zimuje.

Śmietka kapuściana – zwalczanie

Dlaczego zwalczanie śmietki kapuścianej jest takie problematyczne?

Kilka pokoleń śmietki kapuścianej w sezonie wegetacyjnym

W ciągu roku pojawiają się zazwyczaj 2-3 pokolenia śmietki kapuścianej. Jednak w skutek ocieplenia klimatu niekiedy może również występować 4 pokolenie szkodnika, w listopadzie.

Pierwsze pokolenie śmietki kapuścianej pojawia się na przełomie kwietnia i maja. Drugie na przełomie czerwca i lipca, a trzecie na początku września. Taka intensywność pojawu szkodnika powoduje, że śmietka kapuściana żeruje niemal przez cały okres wegetacyjny i zagraża wielu roślinom uprawnym.

Szeroki wachlarz roślin żywicielskich śmietki kapuścianej

Śmietka kapuściana to groźny szkodnik nie tylko takich warzyw jak kapusta, brokuł czy kalafior. Żeruje również na rzepaku, rzodkiewce oraz takich chwastach jak rzodkiew świrzepa, gorczyca polna czy tobołki polne.

Żerowanie larw śmietki kapuścianej trudne do obserwacji

Sygnałem świadczącym o żerowaniu śmietki kapuścianej w korzeniach jest zahamowanie wzrostu roślin oraz ich więdnięcie. Dzieje się tak wskutek niedostatku wody i substancji pokarmowych. Takie objawy plantatorzy często mylą z uszkodzeniami powodowanymi przez inne szkodniki, w tym pędraki, rolnice i drutowce.

Śmietka kapuściana – zwalczanie, a profilaktyka

Wraz z kolejnymi sezonami wyraźnie wzrasta znaczenie gospodarcze takich szkodników jak śmietka kapuściana. Zwalczanie, aby było skuteczne,  wymaga kompleksowego podejścia obejmującego zarówno działania profilaktyczne, jak również racjonalnego zastosowania dostępnych preparatów chemicznych.

Do zalecanych działań profilaktycznych przeciw żerowaniu śmietki kapuścianej należą m.in.:

  • Co najmniej 4 letnia przerwa w uprawie kapustnych na tym samym polu
  • Izolacja przestrzenna plantacji
  • Niszczenie chwastów
  • Niszczenie resztek pożniwnych
  • Wzmocnienie roślin przed zimowaniem, np. poprzez nawożenie poprawiające ich kondycję i zimotrwałość

Śmietka kapuściana – zwalczanie chemiczne

W sezonie 2024/25 do zwalczania śmietki kapuścianej zarejestrowane jest zaledwie sześć substancji czynnych. Są to acetamipryd, cyjanotraniliprol, cypermetryna, deltametryna, flupyradifuron oraz lambda-cyhalotryna.

Spośród wszystkich zarejestrowanych preparatów jedynym dopuszczonym do zastosowania w systemach fertygacji i nawadniania w szklarniowych uprawach warzyw jest Verimark® 200 SC <<< SPRAWDŹ!. Cyjanotraniliprol, który występuje w produkcie Verimark® 200 SC, pod nazwą handlową CYAZYPYR®, dzięki specjalnej formulacji może być podawany roślinom wprost do systemu korzeniowego i wraz z sokami rozprowadzany do wszystkich tkanek. Jest to szczególnie cenne przy budowaniu odporności rozsady warzyw kapustnych. Z kolei w ochronie upraw polowych CYAZYPYR® może być stosowany pod postacią produktu Benevia® 100 OD <<< SPRAWDŹ!

 

Polecamy także: