Ochrona kapusty przed śmietką kapuścianą
Ochrona kapusty przed śmietką kapuścianą i innymi szkodnikami stanowi jeden z najtrudniejszych i najważniejszych aspektów uprawy tej rośliny. Zmiany klimatyczne sprzyjają nasileniu występowania szkodników oraz pojawianiu się nowych gatunków, co znacząco utrudnia ochronę upraw. Dodatkowo, liczba dostępnych na rynku środków ochrony roślin stale zmniejsza się, a cena dostępnych preparatów wykazuje tendencję wzrostową. Jak zatem zapewnić skuteczną ochronę kapusty, minimalizując przy tym negatywny wpływ na środowisko?
Chemiczna ochrona kapusty przed śmietką i innymi szkodnikami – o czym należy pamiętać?
Jedną z najpowszechniejszych metod ochrony kapusty przed śmietką kapuścianą jest stosowanie chemicznych środków ochrony roślin stanowiących uzupełnienie metod niechemicznych. Jednakże, ze względu na to, że niektóre insektycydy mogą charakteryzować się dużą trwałością w środowisku oraz wykazywać działanie szkodliwe na organizmy pożyteczne oraz stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka, należy podejmować decyzje o ich zastosowaniu w sposób rozważny i świadomy.
Jak zminimalizować ryzyko negatywnych skutków stosowania insektycydów w uprawie kapusty?
Należy pamiętać o:
- zabezpieczeniu rozsady kapusty przed planowanym wysadzeniem roślin. Zapewnienie ochrony roślinom w tym okresie daje szansę przetrwać młodym roślinom w najtrudniejszym dla nich okresie
- doborze insektycydów pod względem mechanizmów działania. Znajomość mechanizmów działania poszczególnych substancji aktywnych pozwala na opracowanie skutecznego programu zwalczania szkodników, minimalizując ryzyko wystąpienia zjawiska odporności. W przypadku wątpliwości co do wyboru preparatu warto skonsultować się ze specjalistą.
- zakupie preparatów od renomowanych producentów i sprawdzonych dostawców. Nabywanie środków ochrony roślin od sprawdzonych dostawców pozwala uniknąć zakupu produktów sfałszowanych lub niskiej jakości. Ochrona kapusty przed szkodnikami przy zastosowaniu niezarejestrowanych lub niewłaściwie przechowywanych preparatów może prowadzić uszkodzenia roślin lub skażenia żywności.
Ochrona kapusty głowiastej przed śmietką – dlaczego warto zabezpieczyć rozsadę?
Zastosowanie odpowiedniego środka ochrony roślin na kilka dni przed planowanym wysadzeniem rozsady kapusty pozwala na skuteczne i długotrwałe zabezpieczenie młodych roślin przed szkodliwym wpływem śmietki kapuścianej. Żerowanie larw śmietki kapuścianej może prowadzić do znacznych strat w plonach, a nawet do całkowitego zniszczenia uprawy.
Jednym z dostępnych na rynku preparatów przeznaczonych do ochrony rozsady kapusty przed śmietką kapuścianą, jest Verimark® SPRAWDŹ. Verimark® może być stosowany w systemach fertygacji i nawadniania, co zapewnia wygodę stosowania oraz zapewnia równomierne wnikanie preparatu do roślin przez korzenie i zabezpieczenie ich od wewnątrz.