Nasionnica trześniówka zwalczanie

Każdego roku w sadach wiśniowych oraz czereśniowych zagrożenie stanowi nasionnica trześniówka. Zwalczanie nasionnicy trześniówki, ze względu na długi okres składania jaj przez samice, może przysparzać sadownikom wielu problemów. Dlatego kluczowe znaczenie ma kompleksowe podejście do ochrony sadów, obejmujące zarówno metody chemiczne, jak i działania profilaktyczne. Jak zatem wygląda skuteczna strategia walki z tym uciążliwym szkodnikiem? Nasionnica trześniówka zwalczanie. 

Zwalczanie nasionnicy trześniówki wymaga dobrej znajomości biologii szkodnika

Nasionnica trześniówka przechodzi jeden cykl rozwojowy w ciągu roku. Zimuje w postaci poczwarki w glebie na głębokości do 5 cm. Dorosłe osobniki nasionnicy trześniówki pojawiają się w sadach od końca maja do początku czerwca, gdy temperatura gleby przekroczy 13°C. Największe nasilenie szkodnika, ze względu na zależność od warunków panujących lokalnie, w tym nasłonecznienia gleby, jest bardzo trudne do oszacowania.

Samice nasionnicy trześniówki składają jaja pojedynczo do wnętrza dojrzewających owoców. Po 10 dniach z jaj wylęgają się larwy, które żerują w miąższu powodując jego robaczywienie. Po zakończeniu cyklu larwalnego, larwy nasionnicy trześniówki opuszczają owoce i w glebie przepoczwarzają się.

Szkody wyrządzane przez nasionnicę trześniówkę

Na skutek żerowania larw nasionnicy trześniówki straty w niechronionych sadach czereśniowych mogą wynosić 100 proc., a w sadach wiśniowych 30 proc. plonu owoców. Szczególnie narażone na atak nasionnicy trześniówki są późne odmiany czereśni. Te odmiany owocują w okresie, gdy samice szkodnika są najbardziej aktywne, co dodatkowo zwiększa ryzyko porażenia.

Monitoring i próg zagrożenia nasionnicy trześniówki 

W ostatnich latach obserwuje się wzrost znaczenia gospodarczego takich szkodników jak nasionnica trześniówka. Zwalczanie tego szkodnika powinno być prowadzone na podstawie wnikliwie prowadzonego monitoringu, który pozwala na określenie liczebności szkodnika i podjęcie odpowiednich działań ochronnych w odpowiednim terminie.

Monitoring nalotu nasionnicy trześniówki wykonuje się przy użyciu żółtych tablic lepowych. Tablice należy rozwiesić w sadzie od drugiej dekady maja. Zaleca się stosowanie średnio 3 tablic na 1 hektar sadu. Tablice należy regularnie sprawdzać, tj. co 2-3 dni, aż do 10 dni przed planowanym zbiorem owoców.

Próg zagrożenia stanowią odłowione 2 muchówki nasionnicy trześniówki na pułapkę.

Nasionnica trześniówka – działania profilaktyczne

W celu ograniczenia wystąpienia nasionnicy trześniówki w sadach można zdecydować się na uprawę wcześniejszych odmian czereśni i wiśni. W przypadku niewielkich, przydomowych sadów można również zastosować pułapki lepowe, rozwieszając je gęsto na drzewach. Niestety, ta metoda – nawet w małych sadach – daje skuteczność wynoszącą zaledwie około 50 proc.

Innym rozwiązaniem jest przykrycie agrowłókniną lub gęstą siatką gleby pod koronami drzew, co utrudnia larwom nasionnicy trześniówki przedostanie się do ziemi i przepoczwarzenie się. Można również przekopywać glebę pod drzewami, co umożliwi wydobycie poczwarek na powierzchnię i zjedzenie ich przez ptaki.

Nasionnica trześniówka zwalczanie chemiczne

Chemiczne zwalczanie nasionnicy trześniówki stanowi istotny element kompleksowej strategii ochrony sadów wiśni i czereśni. Należy jednak stosować je z rozwagą, przestrzegając zasad bezpieczeństwa i dobierając odpowiednie środki ochrony roślin.

Ważnymi kryteriami przy wyborze preparatu do zwalczania nasionnicy trześniówki w sadach powinno być spektrum działania insektycydu oraz długość okresu karencji. W celu ochrony środowiska naturalnego należy decydować się na preparaty zawierające substancje czynne bezpieczne dla owadów pożytecznych. Natomiast wybór preparatu o krótkim okresie karencji pozwala na minimalizację ryzyka wystąpienia pozostałości substancji czynnej w owocach. Substancją czynną, która spełnia powyższe kryteria jest cyjanotraniliprol, który jest zawarty w prepacie Exirel® SE <<< SPRAWDŹ!

Polecamy także: