Ochrona brokuła przed szkodnikami

Ochrona brokuła przed szkodnikami stanowi duże wyzwanie dla producentów warzyw. Już wczesną wiosną plantacje narażone są na ataki m. in. przez śmietkę kapuścianą. Populacja śmietki kapuścianej gwałtownie rośnie i może spowodować straty w uprawie sięgające nawet 100 proc. plonu. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że liczba dostępnych substancji czynnych, które skutecznie zwalczają szkodniki upraw kapustnych sukcesywnie maleje, a ich ceny rosną. W efekcie, producenci stoją przed poważnym wyzwaniem znalezienia ekonomicznych i efektywnych metod ochrony upraw.

Ochrona brokuła przed szkodnikami – uwaga na śmietkę wiosną

W trakcie całego okresu wegetacji brokuły mogą być uszkadzane przez wiele gatunków szkodników. W tym śmietkę kapuścianą, mszycę brzoskwiniową i kapuścianą, mączlika warzywnego, błyszczkę jarzynówkę, bielinki, bawełnówkę egipską, tantnisia krzyżowiaczka czy gnatarza rzepakowca.

Jednak bezsprzecznie jednym z największym zagrożeń w uprawie brokuła jest śmietka kapuściana. W ciągu roku rozwijają się zazwyczaj trzy pokolenia tego szkodnika. Samice śmietki masowo nalatują plantacje brokuła i rozpoczynają składanie jaj w zależności od pogody – najczęściej już w połowie kwietnia. Masowy wylęg larw śmietki kapuścianej pierwszego pokolenia ma miejsce w maju. Larwy śmietki kapuścianej uszkadzają części podziemne roślin. Młode rośliny rozwijają się słabo i są podatne na susze. W przypadku pojawienia się deficytów wody szybko zamierają. Te objawy mogą przypominać szkody wyrządzone przez szkodniki glebowe.

Dlaczego zwalczanie śmietki bywa nieskuteczne?

Analizy wskazują, że skuteczna ochrona brokuła przed szkodnikami, takimi jak śmietka kapuściana, bywa utrudniona z kilku kluczowych powodów.

  • Brak podjętych działań prewencyjnych – brak płodozmianu, izolacji przestrzennej plantacji, opieszałość w niszczeniu kwitnących chwastów, ograniczenia w wykonywaniu zabiegów agrotechnicznych
  • Ograniczona dostępność środków ochrony roślin – drastyczne zmniejszenie dopuszczonych substancji czynnych i wzrost cen preparatów utrudniają dobór ekonomicznych i efektywnych rozwiązań
  • Nieterminowo przeprowadzone zabiegi ochronne – aby uchwycić odpowiedni moment na wykonanie zabiegu ochronnego, niezbędny jest monitoring uprawy już od pierwszej dekady kwietnia.

Ochrona brokuła przed szkodnikami – jakie preparaty wybrać?

Do ochrony brokuła przed szkodnikami producenci warzyw dysponują preparatami opartymi na takich substancjach czynnych jak: acetamipryd, benzoesan emamektyny, chlorantraniliprol, cyjanotraniliprol, cypermetryna, deltametryna, lambda-cyhalotryna czy spirotetramat.

W uprawach szklarniowych, w celu zabezpieczenia rozsady przed żerowaniem szkodników, zalecane jest zastosowanie preparatu Verimark® < SPRAWDŹ! Innowacyjna formuła, Verimark® powoduje, że jako jedyny dziś produkt może być aplikowany poprzez systemy fertygacji i nawadniania. Dzięki temu zabezpiecza rośliny od wewnątrz.

Do ochrony brokuła przed szerokim spektrum szkodników, w tym śmietką kapuścianą, rekomendowany jest preparat Benevia® OD 100 < SPRAWDŹ! Benevia®zawiera substancję czynną CYAZYPYR® – innowacyjną i autorską formę cyjanotraniliprolu.

W przypadku biologicznej ochrony brokuła, środek owadobójczy Nexsuba® < SPRAWDŹ stanowi cenne wsparcie w zwalczaniu szkodników takich jak bielinki czy piętnówka kapustnica.

 

Polecamy także: