Szkodnik

Omacnica prosowianka

Ostrinia nubilalis
Omacnica prosowianka

Opis agrofaga

Omacnica prosowianka występuje powszechnie na terenie kraju i jest groźnym szkodnikiem z rodziny wachlarzykowatych.

Motyle dorastają do około 12–15 mm długości ciała oraz rozpiętości skrzydeł 25–34 mm. W przypadku tego gatunku widoczny jest wyraźny dymorfizm płciowy. Samice większe od samców. Pierwsza para ich skrzydeł jest barwy jasnobrązowej i ma ciemne brzegi oraz dwie poprzeczne faliste linie. U samców pierwsza para skrzydeł jest ciemniejsza, zaś druga jaśniejsza.

Jaja omacnicy prosowianki są płaskie, owalne, składane w złoża. Barwy śnieżnobiałej, z czasem zmieniającej się na kremową. Larwy brunatnożółte z brązowymi plamkami. Głowa barwy od brązowej do czarnej. Dorastają do około 25 mm długości.

Szkody

Omacnica prosowianka uszkadza uprawy m. in. kukurydzy, chmielu, prosa oraz winogron. Szkodnika można również spotkać na chwastach, takich komosa, pokrzywa oraz rdest.

Szacuje się, że straty spowodowane żerowaniem omacnicy prosowianki na plantacjach kukurydzy wynoszą około 20–30% plonu.

Larwy omacnicy w uprawach kukurydzy mogą pojawić się już w drugiej dekadzie czerwca. Jednak najliczniejszy wylęg szkodnika przypada w lipcu.

Młode gąsienice w blaszkach liściowych wygryzają niewielkie otworki. Gdy osiągają około 15 mm długości wgryzają się do wnętrza łodyg i kolb. Otwory wlotowe zanieczyszczone są trocinami.

Żerowanie omacnicy prowadzi do osłabienia roślin,  łamania pędów i niszczenia ziarna. Jest również powiązane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób grzybowych, takich jak fuzarioza kolb, zgnilizna korzeni i zgorzel podstawy łodygi.


Próg szkodliwości

 

  • 15% uszkodzonych roślin w uprawie na ziarno lub 30 – 40% roślin uprawianych na kiszonkę i CCM
  • stwierdzenie obecności 6–8 złóż jaj na 100 roślin

 

 

Polecane produkty

Czym zwalczać?