Szkodnik

Nasionnica trześniówka

(Rhagoletis cerasi L.)
Nasionnica trześniówka

Opis agrofaga

Nasionnica trześniówka szkodnik drzew owocowych. To muchówka o charakterystycznym wyglądzie. Posiada jedną parę półprzeźroczystych, poprzecznie paskowanych skrzydełek, żółtą tarczkę na tułowiu oraz ciemny, błyszczący odwłok. Nasionnica trześniówka ma długość od 3,5 do 5 mm. Larwa nasionnicy trześniówki jest beznoga i mlecznobiała.

Szkody

Nasionnica trześniówka powoduje robaczywienie owoców, które stają się miękkie, wklęsłe i podatne na gnicie. Samica nasionnicy trześniówki składa jedno jajo w jednym owocu, następnie oznacza je feromonami, aby poinformować inne samice, że ten owoc jest już „zajęty”. Jedna samica może złożyć nawet do 250 jaj w ciągu swojego życia. Larwa, która wykluwa się z jaja po około dziesięciu-czternastu dniach wyjada miąższ z owocu. Gdy żerowanie szkodnika jest już zakończone, larwa spada wraz z owocem na ziemie i z niego wypełza. Straty spowodowane przez nasionnicę trześniówkę w sadzie czereśniowym mogą wynieść nawet sto procent, a przypadku wiśni nawet trzydzieści procent. Na atak muchówki najbardziej narażone są późne odmiany czereśni i wczesne odmiany wiśni.


Próg szkodliwości

Nalot muchówki zaczyna się zwykle w maju lub w czerwcu, natomiast największe nasilenie ataku szkodnika jest trudne do oszacowania, dlatego konieczny jest monitoring. Lustrację sadu można prowadzić np. przy pomocy żółtych tablic lepowych. Przyjmuje się, że próg zagrożenia nasionnicy trześniówki, to średnio dwie muchówki na jedną pułapkę. Zaleca się stosowanie od 1-3 pułapek na jeden ha sadu. Sprawdzanie pułapek powinno być prowadzone co 2-3 dni aż do 10 dni przed przewidywanym zbiorem owoców.

 

Przeczytaj więcej o szkodnikach wiśni i czereśni

Nasionnica trześniówka. Największy szkodnik czereśni i wiśni?

Polecane produkty

Czym zwalczać?