Szkodnik

Muszka plamoskrzydła

Drosophila suzuki L.
Muszka plamoskrzydła

Opis agrofaga

Muszka plamoskrzydła, inwazyjny szkodnik upraw sadowniczych, który pojawił się w Polsce kilka lat temu. Muszka plamoskrzydła to szkodnik, którego ciało ma barwę od żółtawej do brązowej. Ma charakterystyczne czerwone oczy. Samce szkodnika są wielkości około 2,5 mm, na skrzydłach mają charakterystyczne plamy. Samice są nieco większe, ich długość to około 3,3 mm, na jej odwłoku widoczne są ciemne pasy oraz silne, ząbkowane pokładełko, którego funkcją jest nacinanie skórki owocu, celem złożenia w jego wnętrzu jaj.

Szkody

Największe uszkodzenia powodują larwy muszki plamoskrzydłej,które żywią się miąższem owocu. Larwy wygryzają głębokie otwory i szczeliny w owocu. Samica składa jaja na zdrowych, nieuszkodzonych owocach. Dzięki bardzo silnemu pokładełku może przeciąć skórkę, a następnie głęboko penetrować owoc, by w jego wnętrzu składać jaja. Jedna samica Drosophila suzuki L.  może złożyć nawet sześćdziesiąt jaj dziennie i do trzystu jaj w ciągu swojego życia. Owoce zaatakowane przez muszkę plamoskrzydłą są podatne na rozwój chorób grzybowych, a gnicie spowodowane przez pleśń może doprowadzić do całkowitej utraty plonu.


Próg szkodliwości

Monitoring muszki plamoskrzydłej należy prowadzić od maja do – najpóźniej – miesiąc przed dojrzewaniem owoców,  za pomocą pułapek z substancją wabiącą. Pułapki powinny być kontrolowane co najmniej raz – dwa razy w tygodniu.

W zależności od liczby odłowionych szkodników zagrożenie ocenia się następująco:

  • średni próg zagrożenia: 10-100 osobników tygodniowo
  • wysoki: 100-300 osobników tygodniowo
  • bardzo wysoki: >300 odłowionych osobników tygodniowo

 

Przeczytaj więcej o muszce plamoskrzydłej

Muszka plamoskrzydła – Co warto wiedzieć o szkodniku?

Polecane produkty

Czym zwalczać?