Szkodnik

Mszyca burakowa

Aphis fabae
Mszyca burakowa

Opis agrofaga

Mszyca burakowa to groźny szkodnik buraków cukrowych. Jest gatunkiem dwudomnym. Zimuje w postaci jaj na trzmielinie zwyczajnej, jaśminie wonnym oraz kalinie koralowej. Następnie, na przełomie kwietnia i maja, przenosi się na żywiciela wtórnego jakim jest m.in. burak cukrowy.

Na buraku cukrowym rozwija się dzieworodnie do dziesięciu pokoleń tego szkodnika. Mszyca burakowa jest barwy czarnej, z zielonym odcieniem i dorasta do około 2 mm długości. Może występować w dwóch formach – bezskrzydłej i uskrzydlonej. Mszyce bezskrzydłe są matowe, a uskrzydlone błyszczące. Jaja maleńkie, błyszczące. Mają około 0,35 mm długości. Larwy przypominają dzieworodne samice, przy czym są od nich mniejsze.

 

Szkody

Mszyca burakowa powoduje zarówno szkody bezpośrednie, jak i pośrednie.

Szkody bezpośrednie wynikają z nakłuwania liści i wysysania z komórek miękiszowych soków przez osobniki dorosłe oraz ich larwy. Uszkodzone liście są zdeformowane i wyginają się w stronę zasiedlających je owadów.

Długotrwałe żerowanie mszycy burakowej może prowadzić do strat w plonach przekraczających 30% oraz spadku zawartości cukru. Dodatkowo, mszyca burakowa stanowi wektor takich chorób wirusowych jak żółtaczka buraka i łagodna żółtaczka buraka.

 


Próg szkodliwości

Systematyczne, cotygodniowe, lustracje plantacji należy rozpocząć już w maju. Próg ekonomicznej szkodliwości wynosi 15% zasiedlonych roślin lub 150 mszyc na 10 roślin.

 

 

Polecane produkty

Czym zwalczać?