Szkodnik

Licinek tarninaczek

Argyresthia ephippiella F.
Licinek tarninaczek

Opis agrofaga

Licinek tarninaczek jest motylem należącym do rodziny namiotnikowatych. Dorosłe osobniki są barwy rudobrązowej i dorastają do około 5 mm długości. Skrzydła mają wąskie, rudobrązowe z rysunkiem składającym się z podłużnych ciemnobrązowych i białych pasów.

Jaja licinka są gruszkowatego kształtu, składane w pakietach po 25 sztuk na pędach wiśni i czereśni. Początkowo pomarańczowe, z czasem zmieniają barwę na oliwkową.

W kwietniu, z zimujących pod korą jaj wylęgają się żółtozielone gąsienice, które dorastają do około 6 mm długości. Wylot motyli rozpoczyna się w drugiej połowie czerwca i może trwać do końca sierpnia.

Szkody

Licinek tarninaczek jest niebezpiecznym szkodnikiem sadów wiśni i czereśni. Szkody, o znaczeniu gospodarczym, wyrządzają żarłoczne gąsienice, które żerują na kwiatach oraz w zawiązkach owoców.

Wiosną młode gąsienice wgryzają się do wnętrza pąków kwiatowych, w których niszczą słupki i pręciki. Uszkodzone we wczesnym stadium pąki zasychają.  Starsze gąsienice uszkadzają również zawiązki owoców, które zamierają i również opadają.

W przypadku licznego pojawu szkodnika można zauważyć ogołocone pędy drzew.  Jedna gąsienica jest w stanie uszkodzić do dziesięciu pąków kwiatowych lub zawiązków owoców. Nie zwalczane szkodniki mogą zniszczyć nawet 80%, a niekiedy nawet 90% wszystkich pąków oraz zawiązków owoców. Licinek pojawia się masowo co kilkanaście lat, a okres jego gradacji wynosi do trzech lat.


Próg szkodliwości

Próg zagrożenia stanowi stwierdzenie:

– 10 pąków z gąsienicami w próbie 200 pąków – 5%

– 20–30 uszkodzonych przez gąsienice kwiatów w próbie 200 sztuk – 10–15%

 

Polecane produkty

Czym zwalczać?