Szkodnik

Kwieciak malinowiec

Anthonomus rubi (Herbst)
Kwieciak malinowiec

Opis agrofaga

Kwieciak malinowiec jest niewielkim czarnym chrząszczem z rodziny ryjkowcowatych. W Europie, w tym w Polsce, występuje powszechnie. Chrząszcze kwieciaka osiągają długość około 4 mm. Ich ciało pokryte jest jasnoszarymi włoskami. Jaja początkowo są przezroczyste, z czasem zmieniają zabarwienie na mleczne. Składane pojedynczo do wnętrza pąku.

Larwa kremowobiała, zwinięta w kształt litery „c”. Osiąga długość ok do 3–4 mm i cały swój rozwój przechodzi wewnątrz pąku.

Szkody

Kwieciak malinowiec jest groźnym szkodnikiem w uprawie truskawek, malin oraz jeżyn. Pojawia się na plantacjach wiosną, gdy temperatura powietrza zaczyna przekraczać 12˚C. Chrząszcze żerują na młodych liściach wygryzając w nich niewielkie, owalne otwory o średnicy około 2mm. Prowadzi to do zmniejszenia powierzchni asymilacyjnej liści oraz osłabienia rozwijających się roślin.

Wraz z rozwojem roślin, chrząszcze zaczynają żerować na pąkach kwiatowych. Przed samym kwitnieniem samice składają jaja do ich wnętrza i dodatkowo podcinają szypułki. Jedna samica jest w stanie uszkodzić około sześćdziesiąt pąków. Uszkodzenia wyrządzone przez kwieciaka malinowca są bardzo charakterystyczne i na plantacji truskawek mogą sięgać nawet 80% pąków.


Próg szkodliwości

Monitoring upraw truskawki oraz maliny pod kątem występowania kwieciaka malinowca należy przeprowadzać przed oraz w trakcie kwitnienia roślin. Lustracja może polegać na strząsaniu owadów na podstawioną pod kwiatostan jasną płytkę lub zastosowaniu pułapek z atraktantem. Strząsając owady na płytkę powinno się wykonać cztery próby po pięćdziesiąt kwiatostanów w każdej.

Próg zagrożenia stanowi odłowienie dwóch chrząszczy na 200 kwiatostanów.

Polecane produkty

Czym zwalczać?