Szkodnik

Chowacz czterozębny

Ceutorhynchus quadridens Panz.
Chowacz czterozębny

Opis agrofaga

Chowacz czterozębny, to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych, który wiosną żeruje na roślinach kapustnych, a następnie przenosi się na rzepak ozimy.

Na plantacjach pojawia się kilka dni po chowaczu brukwiaczku. Dorosłe chrząszcze osiągają długość ciała wynoszącą od 2,5 mm do 3 mm. Są barwy od ciemnobrązowej do czarnej z zielonkawym odcieniem. W górnej, środkowej części przedplecza posiadają jasną plamkę, która pozwala na odróżnienie tego gatunku od innych przedstawicieli chowaczy łodygowych. Głowa chowacza jest wydłużona w kształt charakterystycznego ryjka zagiętego ku dołowi, przy czym u samców jest on owłosiony. Larwy chowacza są beznogie, białe z ciemnobrązową głową. Osiągają długość ok. 4,5-5 mm. Jaja chowacza są białe, owalne, długości 0,5 mm.

Szkody

Pierwsze uszkodzenia jakie można zauważyć w rzepaku, to nakłucia nerwów głównych i ogonków liściowych, zrobione przez samicę podczas składania jaj. Jednak największe szkody wyrządzają larwy, które żerując w łodygach, ogonkach liściowych oraz głównych nerwach, drążą brązowe chodniki.

Larwy chowacza przyczyniają się do hamowania wzrostu i rozwoju rzepaku, jego łamania oraz wylegania. Może to skutkować spadkiem plonu nawet o przeszło dwadzieścia procent. Uszkodzenia spowodowane żerowaniem larw chowacza czterozębnego są bardzo podobne do tych powodowanych przez chowacza brukwiaczka. Z tą różnicą, że uszkodzone przez brukwiaczka łodygi zakrzywiają się w kształt litery S.

Otwory wydrążone głównie w dolnej części łodygi są bramą dla wtórnych infekcji wywoływanych m.in. przez suchą zgniliznę kapustnych, zgniliznę twardzikową, i szarą pleśń.


Próg szkodliwości

W uprawach rzepaku ozimego monitorowanie występowania chowacza czterozębnego należy prowadzić już od wczesnej wiosny, wykorzystując do tego celu metodę żółtych naczyń lub czerpakowania.

Próg ekonomicznej szkodliwości wynosi:

  • Metoda żółtych naczyń: odłowienie dwudziestu (20) chrząszczy w ciągu trzech kolejnych dni
  • Metoda czerpakowania: odłowienie sześciu (6) chrząszczy na dwudziestu pięciu (25) roślinach

 

Polecane produkty

Czym zwalczać?