Szkodnik

Błyszczka jarzynówka

Autographa gamma
Błyszczka jarzynówka

Opis agrofaga

Błyszczka jarzynówka jest groźnym, polifagicznym motylem z rodziny sówkowatych. Posiada zdolność do dalekich przelotów i już w kwietniu na plantacjach można zauważyć motyle migrujące z zachodniej części Europy lub nawet Afryki.

Rozpiętość ich skrzydeł wynosi około 40 mm. Pierwsza para skrzydeł ma barwę ciemnobrunatną z rudobrązową mozaiką. Znajduje się na niej charakterystyczny, nieregularny srebrzystobiały znak przypominający literę gamma. Druga para skrzydeł ma barwę szarożółtą o ciemnobrązowym obramowaniu wzdłuż krawędzi.

Tułów i odwłok są barwy jasnobrązowej, owłosiony. Gąsienice zielonożółte lub zielone. Na ich grzbiecie znajduje się sześć słabo widocznych linii, zaś po bokach jasnożółte paski. Podczas poruszania się gąsienice wyginają ciało w kształt litery omega. Samica może złożyć do 2000 jaj. Jaja są szarawobiałe. W ciągu roku może rozwinąć się do trzech pokoleń tego szkodnika.

Szkody

Błyszczka jarzynówka to gatunek wielożerny, który w sprzyjających w warunkach potrafi być przyczyną znacznych strat gospodarczych. Błyszczkę jarzynówkę można spotkać m.in. w uprawach  kapusty, brokuła i kalafiora.

Szkody w uprawach wyrządzają gąsienice, które podczas żerowania wygryzają w liściach różnej wielkości dziury i prowadzą do powstawania gołożerów. Ponadto zanieczyszczają rośliny brązowymi odchodami.


Próg szkodliwości

Monitoring upraw pod kątem występowania gąsienic błyszczki jarzynówki należy przeprowadzać w okresie od czerwca do sierpnia.

Próg zagrożenia: w uprawie kapusty, brokuła i kalafiora nowi stwierdzenie cztery-pięć gąsienic na pięćdziesięciu roślinach.

 

Polecane produkty

Czym zwalczać?