Szkodnik

Bielinek kapustnik

Pieris brassicae
Bielinek kapustnik

Opis agrofaga

Bielinek kapustnik to motyl z rodziny bielinkowatych o rozpiętości skrzydeł dochodzącej do około 50–60 mm. Skrzydła pierwszej pary są białawe, z czarnym wierzchołkiem. Dodatkowo u, samic występują dwie czarne kropki. Druga para skrzydeł u obu płci taka sama, biaława na brzegu z czarną kropką.

Jaja bielinka kapustnika są podłużnego kształtu o barwie żółtej. Składane są w pakietach po kilkadziesiąt sztuk w jednym. Gąsienice osiągają długość do 40 mm. Ich ciało jest barwy żółtozielonej, czarno nakrapiane z żółtymi pasami w części grzbietowej i po bokach ciała. W ciągu roku rozwijają się dwa pokolenia tego szkodnika.

Szkody

Gąsienice pierwszego pokolenia bielinka kapustnika żerują przede wszystkim na chwastach z rodziny kapustowatych. W uprawach roślin z rodziny kapustowatych szkody wyrządzają gąsienice drugiego pokolenia.

W uprawach kapusty oraz jarmużu młode gąsienice rozpoczynają żerowanie od dolnej strony liści, zeskrobując skórkę oraz miękisz. Starsze, wygryzają w liściach duże i liczne dziury, czym prowadzą do powstawania gołożerów.

W uprawach rzepaku gąsienice żerują zarówno na liścieniach i liściach, jak również łuszczynach. Objawy żerowania tego szkodnika mogą przypominać uszkodzenia powodowane m.in. przez gnatarza rzepakowca, tantnisia krzyżowiaczka lub pchełki ziemne.


Próg szkodliwości

W uprawach kapusty głowiastej oraz jarmużu zaleca się prowadzenie lustracji plantacji pod kątem występowania bielinka kapustnika od lipca do września.

Próg zagrożenia stanowi stwierdzenie trzech-czterech złóż jajowych lub wykrycie dziesięciu gąsienic na dziesięciu losowo wybranych roślinach.

Polecane produkty

Czym zwalczać?