Szkodnik

Bawełnica korówka

Eriosoma lanigerum (Hausmann)
Bawełnica korówka

Opis agrofaga

Bawełnica korówka, inaczej nazywana mszycą wełnistą lub krwistą należy do rzędu pluskwiaków i rodziny bawełnicowatych. Najczęściej spotykana jest na jabłoni. Polsce występuje jedynie forma żeńska. Występuje w dwóch formach uskrzydlonej oraz bezskrzydłej. Ciało uskrzydlonej dzieworódki ma od ok 1,8 do 2,3 mm długości oraz barwę od brunatnej do czarnej. Z kolei ciało dzieworódki bezskrzydłej ma od ok 1,2 do 2,6 mm długości i jest barwy od brunatnej do granatowo-brunatnej. Jest pokryte charakterystycznym białym, woskowym nalotem. Owady po rozgnieceniu w palcach pozostawiają ciemnoczerwony lub fioletowy ślad.

Szkody

Bawełnica korówka zasiedla gromadnie pnie, gałęzie, pędy oraz korzenie. Można ją spotkać w ranach powstałych m.in. wskutek pęknięcia gałęzi, ich przycięcia lub pęknięcia kory. Szkodnik wysysa soki z drzew, prowadząc do ich osłabienia, obniżenia owocowania oraz zwiększenia podatności na wymarzanie. W miejscu żerowania bawełnicy korówki powstają guzowate zgrubienia prowadzące do deformacji roślin. Dodatkowo stanowią wrota do wnikania różnych patogenów, które powodują liczne choroby. Bawełnica korówka wydziela substancję woskową, przypominającą kłaczki waty, którą pokrywa miejsca żerowania. Ta mszyca największe szkody wyrządza w młodych nasadzeniach oraz szkółkach.


Próg szkodliwości

Monitoring bawełnicy korówki należy rozpocząć już w okresie bezlistnym oraz kontynuować go przed oraz po kwitnieniu drzew, aż do zbioru owoców.

Próg zagrożenia stanowi stwierdzenie dwóch kolonii tego szkodnika w próbie pięćdziesięciu losowo wybranych drzew.

Polecane produkty

Czym zwalczać?