Szkodnik

Mączlik warzywny

Aleyrodes proletella
Mączlik warzywny

Opis agrofaga

Mączlik warzywny, nazywany potocznie białą muszką, jest powszechnie występującym wielożernym pluskwiakiem. Żeruje na roślinach należących do około dwunastu różnych rodzin botanicznych. Poraża uprawy kapusty głowiastej, włoskiej, brukselskiej, jarmużu, kalafiora, brokułu, rzepy, gorczycy i brukwi.

Od kilku lat stwierdzany jest również na plantacjach rzepaku. Osobniki dorosłe osiągają 1,5–2 mm długości oraz 3 mm rozpiętości skrzydeł. Głowa i tułów są jasnoszare. Odwłok kremowy. Skrzydła białe, z ciemnymi plamami pośrodku.

Mączlik jest gatunkiem ciepłolubnym charakteryzującym się bardzo dużym potencjale rozrodczym. Samica, po spodniej stronie liści kapusty, składa do 150 kremowych jaj. Larwy przechodzą cztery stadia larwalne, przy czym tylko pierwsze jest ruchliwe.

Szkody

Podczas żerowania mączliki wydalają dużo lepkiej substancji, nazywanej spadzią miodową, która zanieczyszcza liście ograniczając ich powierzchnię asymilacyjną oraz stanowi pożywkę dla grzybów sadzakowych. W skutek porażenia roślin mączlikiem należy liczyć się nie tylko ze spadkiem plonu, ale również z jego dyskwalifikacją handlową oraz zamieraniem roślin.

Ochrona upraw przed mączlikiem jest trudna, gdyż gatunek ten jest bardzo plenny i niektóre jego formy larwalne są odporne na insektycydy.


Próg szkodliwości

W celu stwierdzenia momentu pojawienia się mączlika w uprawie warzyw kapustnych niezbędne jest prowadzenie stałego monitoringu plantacji polegającego na regularnym przeglądaniu liści oraz kontroli rozwieszonych żółtych tablic lepowych. Chemiczne zwalczanie mączlika należy przeprowadzić niezwłocznie po stwierdzeniu pierwszych dorosłych osobników na plantacji.

Polecane produkty

Czym zwalczać?