Szkodnik

Kistnik malinowiec

Byturus tomentosus
Kistnik malinowiec

Opis agrofaga

Kistnik malinowiec jest niewielkim rudobrązowym chrząszczem należącym do rodziny kistnikowatych. Występuje pospolicie w Europie, w tym również w Polsce na obszarach gdzie uprawiane są maliny oraz jeżyny. Chrząszcze owalnego kształtu, dorastające do około 4 mm długości.

Na przełomie maja i czerwca, samica składa od 60 do 100 jaj pojedynczo, do wnętrza kwiatu. Jaja początkowo przezroczyste, z czasem zmieniają zabarwienie na kremowe. Larwa kremowa, dorastająca do około 5–6 mm długości.

 

Szkody

Kistnik malinowiec jest jednym z najgroźniejszych szkodników w uprawie malin owocujących na pędach drugorocznych. Znacznie rzadziej obserwowany jest na wcześnie dojrzewających owocach  odmian owocujących na pędach jednorocznych.

Chrząszcze uszkadzają liście i pąki kwiatowe. Jednak największe szkody wyrządzają larwy, które powodują robaczywienie owoców. Obecność larw w owocach powoduje dyskwalifikację plonu.

Dorosłe owady na plantacjach pojawiają się już w kwietniu, gdzie żerują na młodych liściach i wygryzają w nich podłużne otwory wzdłuż nerwów. Następnie przenoszą się na kwiaty odżywiając się m. in. ich pręcikami, słupkami i płatkami. Owoce wykształcone z nadjedzonych kwiatów są małe i zniekształcone.

 


Próg szkodliwości

Lustracje upraw maliny pod kątem:

  • uszkodzonych liści należy przeprowadzać przed kwitnieniem maliny
  • na obecność uszkodzonych pąków kwiatowych należy przeprowadzać na 1–3 tyg. przed kwitnieniem maliny
  • na obecność chrząszczy należy prowadzić od momentu ukazania się kwiatostanów

Próg zagrożenia stanowi:

– 1–3 przed kwitnieniem –  odłowienie 1 chrząszcza na 200 kwiatostanów

– tuż przed kwitnieniem i w pełni kwitnienia – odłowienie 1 chrząszcza na 200 kwiatostanów lub stwierdzenie uszkodzonych pąków kwiatowych

Polecane produkty

Czym zwalczać?