Szkodnik

Chowacz podobnik

Ceutorhynchus assimilis Payk
Chowacz podobnik

Opis agrofaga

Chowacz podobnik to niewielkich rozmiarów chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych. Osobniki dorosłe dorastają do 2,5–3 mm długości. Ich chitynowy pancerz jest czarny, jednak z powodu owłosienia cały owad wydaje się być szary. Wzdłuż pokryw skrzydeł przebiegają pionowe pasy. Głowa ryjkowato wydłużona. Larwy beznogie, białe z jasnobrązową głową. Osiągają długość około 4–5 mm oraz się charakterystycznie zakrzywiają w kształt litery C.

Dorosłe osobniki na plantacjach rzepaku ozimego pojawiają się wiosną, kiedy temperatura osiągnie około 13°C.

Szkody

Po odbyciu żeru uzupełniającego samice chowacza podobnika wygryzają otwory w ścianach łuszczyn rzepaku ozimego, do wnętrza których składają jaja. Po około ośmiu dniach, z jaj wylęgają się larwy, które żerują na zawiązkach nasion. W tym czasie mogą uszkodzić do pięciu zawiązków nasion w łuszczynie. Z zewnątrz, szkody wyrządzone przez larwy są widoczne dopiero po opuszczeniu przez nie łuszczyn przez wygryzione otwory.

Uszkodzone łuszczyny przedwcześnie żółkną i przybierają zdeformowany kształt. Ich deformacja czasem może być mylona ze skutkami gradobicia. Otwory pozostawione przez larwy są wykorzystywane do składania jaj przez pryszczarka kapustnika (Dasineura brassicae) jak również stanowią wrota, którymi mogą wnikać zarodniki szarej pleśni.


Próg szkodliwości

Monitorowanie występowania chowacza podobnika w uprawach rzepaku ozimego powinno być prowadzone przed rozpoczęciem kwitnienia rzepaku. Do tego celu zaleca się wykorzystanie metody żółtych naczyń lub czerpakowania.

Ochronę chemiczną należy przeprowadzić gdy:

  • metoda żółtych naczyń: odłowienie stu chrząszczy w ciągu sześciu kolejnych dni
  • metoda czerpakowania: odłowienie czterech chrząszczy na dwadzieścia pięć roślin

Próg szkodliwości dla chowacza podobnika przed kwitnieniem rzepaku stanowi stwierdzenie obecności jednego chrząszcza na jednej roślinie.

Polecane produkty

Czym zwalczać?