Szkodnik

Bielinek rzepnik

Pieris rapae
Bielinek rzepnik

Opis agrofaga

Bielinek rzepnik jest średniej wielkości gatunkiem motyla dziennego należącego do rodziny bielinkowatych.

Skrzydła imago barwy białej, o rozpiętości wynoszącej od 40 do 60 mm. W górnej części przedniej pary u samic znajdują się dwie ciemne plamki, zaś u samców jedna.

Gąsienice są barwy zielonej z trzema podłużnymi, często przerywanymi, żółtymi pasami po stronie grzbietowej. Osiągają długość około 30 mm.

Jaja bielinka rzepnika są barwy jaskrawożółtej, długości około 1 mm składane pojedynczo po spodniej stronie liści.

Szkody

Bielinek rzepnik występuje przede wszystkim w uprawach warzyw kapustnych, głównie kapusty głowiastej białej. Pierwsze pokolenie tego szkodnika tylko częściowo zagraża uprawom kapusty, ponieważ lot motyli trwa do początku lipca i gąsienice mogą żerować nie tylko na tej roślinie.

Natomiast lot motyli drugiego pokolenia trwa od lipca do września, przez co gąsienice tego pokolenia żerują wyłącznie na warzywach kapustnych. Gąsienice bielinka rzepnika żerują pojedynczo. Młode odżywiają się zeskrobując skórkę oraz miękisz spodniej strony liści, po czym wygryzają duże dziury. Starsze gąsienice wgryzają się do jeszcze luźnych główek kapusty oraz róż kapusty włoskiej, w których drążą chodniki.


Próg szkodliwości

Lustracja plantacji pod kątem obecności larw bielinka kapustnika jest trudna. Wynika to z faktu, że podczas żerowania gąsienice chowają się w liściach wewnętrznych, w główce występują nielicznie. Z tego powodu rośliny należy przeglądać bardzo dokładnie, odchylając ich liście.

Próg szkodliwości bielinka kapustnika stanowi stwierdzenie 1–2 gąsienic na kolejnych dziesięciu (10) roślinach w okresie zawiązywania główek.

Polecane produkty

Czym zwalczać?